Mocny Cadillac

Amerykański Cadillac przygotował swoją limuzynę CT6 w specyfikacji V-Sport, która ma przyciągać klientów wyjątkową mocą i osiągami.

Premiera nowej wersji limuzyny CT6 to symboliczny początek nowego kierunku marki Cadillac, która wchodzi w skład koncernu General Motors. Pojazd ma być pierwszym modelem z nowej serii adresowanej do klientów, którzy szukają imponujących osiągów i mocnych wrażeń. Przedstawiciele marki ujawnili również, że od modelu rocznikowego 2019 marka będzie dzieliła wszystkie swoje maszyny ma dwie linie - Luxury i Sport. Wiadomo, że będą się one od siebie różniły charakterem, wyposażeniem i wyglądem, różnice mają dotyczyć także takich drobnych elementów jak na przykład kształt świateł oraz osłony chłodnicy.

Nowy Cadillac zadebiutował podczas wystawy New York International Auto Show i stylistycznie wyraźnie nawiązuje do zaprezentowanego dwa lata temu modelu Escada. Największa niespodzianka limuzyny o długości ponad 5 metrów znajduje się jednak pod jej maską-pojawi się tam bowiem pierwszy w historii marki motor z podwójnym doładowaniem, V-8 o pojemności 4,2 litra. Wiadomo, że ten zaprojektowany od zera silnik będzie dostarczał co najmniej 557 koni mechanicznych i 850 niutonometrów (finalne parametry zostaną ujawnione później) i będzie też posiadał dosyć ciekawe rozwiązanie techniczne, czyli "gorący środek" - turbosprężarki umieszczone między rzędami cylindrów, co wyraźnie zmniejszy wielkość jednostki napędowej. Za przeniesienie napędu na cztery koła odpowiedzialny będzie 10-stopniowy automat Hydra-Matic i mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu na tylnej osi.

Ujawniono także, że limuzyna CT6 w nowej wersji będzie używała przeprojektowanego zawieszenia z adaptacyjnymi amortyzatorami w systemie Magnetic Ride Control, tylnych kół skrętnych Active Rear Steer i przeprogramowanego systemu stabilizacji. Standarem w tym modelu będą m.in. 20-calowe felgi z letnim ogumieniem opracowanym specjalnie dla tego modelu i układ hamulcowy Brembo z 19-calowymi tarczami.

Najnowszy model marki Caddilac będzie produkowany w zakładach Detroit-Hamtramck Assembly w Hamtramck w stanie Michigan.


Grzegorz Kowalewski
fot. Cadillac