Inspiracje od Infiniti

Nowy rok to idealny czas na prezentację kierunku rozwoju marek motoryzacyjnych. Swój koncepcyjny model przedstawił już Lexus, teraz czas na Infiniti, które zaprezentowało mocną i nowoczesną limuzynę.


Koncepcyjna limuzyna Infiniti została nazwana Q Inspiration i zadebiutowała na amerykańskiej wystawie motoryzacyjnej w Detroit.

Wyróżnikiem nowatorskiej limuzyny jest innowacyjny napęd, chodzi konkretnie o turbodoładowany silnik spalinowy typu VC-Turbo o czterech cylindrach ze zmiennym stopniem sprężania. Producent ujawnił, że bezstopniowa zmiana stopnia sprężania w przedziale od 8:1 do 14:1 realizowana jest poprzez układ wielodźwigniowy, a rozwiązanie takie pozwala na poprawę spalania mocy oraz wydajności jednostki. Rozwiązanie ma także łączyć zalety silnika benzynowego i wysokoprężnego
W koncepcyjnym modelu jednostka napędowa połączona jest z układem przenoszącym moc na wszystkie cztery koła z preferowanym napędem przednim. Nowatorskie i unikalne rozwiązanie napędowe nie pojawiło się jednak po raz pierwszy w model Q Inspiration, podobny silnik (VC-Turbo o pojemności dwóch litrów i mocy 268 koni mechanicznych) pojawił się już w seryjnie produkowanym ubiegłorocznym modelu crossovera QX50.

Kształty koncepcyjnego modelu to połączenie nowoczesnych trendów i minalizmu, podobne podejście towarzyszyło również projektantom wnętrza pojadu. Przedstawiciele marki podkreślili,że własnie minimalizm i powściągliwość ma dominować w kolejnych pojazdach Infiniti. Koncepcyjny model został więc pozbawiony lusterek i analogowych wskaźników, zamiast nich w samochodzie pojawiły się kamery i cyfrowe wyświetlacze. Konstruktorzy zadbali także o wyposażenie limuzyny w system autonomicznej jazdy ProPilot. Jego twórcy chwalą się nowatorskimi rozwiazaniami, system ma więc wyręczać kierowcę w powtarzalnych czynnościach, jak utrzymywanie odległości od innych pojazdów, trzymanie się jednego pasa ruchu czy też parkowanie. Koncepcyjny model umożliwia jazdę autonomiczną na 100 procent, zdradzono, że w produkcyjnych modelach takie rozwiązanie byłoby zbyt odważne, zastosowany więc tam będzie system umożliwiający jedynie częściową jazdę autonomiczną.

Premierze koncepcyjnego modelu towarzyszyły zapowiedzi przyszłej polityki marki. Ujawniono więc, że pierwsze samochody z napędem elektrycznym pojawią się w ofercie marki w 2021 roku. Zapowiedziano również, że do roku 2024 ponad połowa
nowych, sprzedawanych Infiniti będzie zelektryfikowana.
Infiniti stawia także na autorską technologię e-Power, które oprócz głównego napędu będą wyposażone także w silniki spalinowe. Ich zadaniem nie będzie jednak bezpośredni napęd kół, tylko doładowanie akumulatorów, co zapewni wydłużenie zasięgu bez konieczności długiego ich ładowania z gniazdka elektrycznego.

Grzegorz Kowalewski
fot. Infiniti