BMW kontratakuje

Marka BMW zaprezentowała koncept coupe serii 8, która wkrótce ma się pojawić na rynku. Niemiecka marka odważnie zapowiedziała, że pojazdy tej serii będą oferowały najwyższą jakość, najlepsze osiągi i najbardziej zaawansowane technologie.

Prezentację koncepcyjnego pojazdu podczas konkursu elegancji Villa d'Este we Włoszech poprzedziło sukcesywne wycofywanie modeli serii 6 z rynku. Spełniły się także przypuszczenia dziennikarzy motoryzacyjnych, że realizowane od kilku miesięcy wycofywanie z rynku pojazdów tej serii 6 ma stworzyć miejsce na nową serię 8.

Podczas prezentacji samochodu przedstawiciele marki BMW potwierdzili, że właśnie za pomocą serii 8 BMW ma stać się największym i najlepszym producentem luksusowych samochodów na świecie. Seria ma być częścią wielkiej ofensywy pod tytułem "Number One > Next" a jej głównym konkurentem stanie się dwudrzwiowy Mercedes-Benz klasy S.

Zaprezentowany we Włoszech koncept składał się tylko z projektu karoserii i wnętrza, producent milczał na temat osiągów auta. Podkreślano natomiast, że wzornictwo odegrało kluczową rolę przy projektowaniu nowej serii. Za stylistykę auta, które wyróżnia się długą maską, wąskimi reflektorami, opływową linią dachu odpowiedzialny jest John Buckingham z kalifornijskiego biura BMW Design Works. Inne wyróżniki pojazdu to 21-calowe obręcze do ze stopów lekkich (powstały one specjalnie dla serii 8) i trapezoidalne końcówki wydechu. Wzrok przyciąga także unikalny lakier nadwozia o nazwie Barcelona Grey Liquid.

Nowe coupe nie będzie miało konwencjonalnych klamek, wbrew obowiązującym trendom samochód nie będzie wykorzystywał kamer, które coraz częściej zastępują tradycyjne lusterka. W coupe serii 8 lusterka zostaną, ale w okrojonej wersji.

Wnętrze pokjazdu to połącznenie luksusu, wygody i klasycznej rozwiązań - znajdują się tam więc elektroniczne zegary, wykończenia z włókna węglowego, szczotkowanego aluminium oraz kryształów Swarovskiego.

Wersja seryjna coupe ma być gotowa w przyszłym roku. Wiadomo, że samochód będzie bazował na platformie, na której powstają limuzyny serii 7. Takie rozwiązanie techniczne daje praktycznie nieograniczone możliwości jeśli chodzi o napęd pojazdu. Eksperci motoryzacyjni spekulują więc, że w przyszłości w ramach serii 8 pojawią się na rynku nawet pojazdy hybrydowe czy też te o napędzie elektrycznym.

Marka BMW poinformowała również, że wprowadzi na rynek seryjny model M8. Trwają także prace nad wyścigowym M8 w specyfikacji GTE, które wystartuje między innymi w 24-godzinnym wyścigu Le Mans. 

 

Grzegorz Kowalewski

fot. materiały prasowe